Suszone grzyby Mun, nitki 50g
Grzyby mun (mu err) rosną na próchniejących kłodach bzu czarnego (najczęściej), stąd potocznie nazywane są uchem bzowym lub grzybami drzewnymi. Ze względu na swój wygląd nazywa się też je chińskimi smardzami. Obok shitake są jednym z podstawowych składników kuchni dalekowschodniej. Nie mają wielkich walorów smakowych, ale dobrze chłoną smaki innych składników potrawy i nadają jej przyjemnej chrupkości. Wykorzystuje się je zarówno w potrawach mięsnych jak i w wegetariańskiej kuchni Dalekiego Wschodu (Chiny, Malezja, Tajlandia, Indonezja). Można je dodawać do zup, potraw duszonych i obsmażanych. Dobrze komponują się z ostrymi przyprawami - czosnkiem, chili, sosem sojowym. Szczególnie dobrze smakują z duszonymi warzywami i makaronem ryżowym. Bez nich nie ma też prawdziwych sajgonek, kurczaka, kaczki czy wołowiny po chińsku.
Ze względu na swoje właściwości lecznicze od wieków wykorzystywane są w chińskiej medycynie ludowej. Systematyczne spożywanie grzybów mun poprawia ogólną kondycję zdrowotną, przeciwdziała nadciśnieniu i kruchości naczyń krwionośnych, wzmacnia psychikę i układ odpornościowy. Najważniejszą cechą leczniczą jest zmniejszenie krzepliwości krwi oraz poprawa krążenia.
Sposób użycia
Chińscy mistrzowie kuchni uczą, iż garstkę suszonych grzybów należy wrzucić do miski z zimną wodą i moczyć ok. 2 godzin wymieniając im od czasu do czasu wodę. Po namoczeniu kilkukrotnie zwiększają swoją objętość. Dopiero tak przygotowane dodaje się do potraw w czasie gotowania lub smażenia, aby zapobiec utracie cennych właściwości. Zachęcamy do włączenia ich na stałe do domowego jadłospisu.
Skład: suszone grzyby Mun (mu err)
Przechowywanie: w suchym i ciemnym miejscu.
Wartości odżywcze (w 100g/100ml)
Wartość energetyczna 1299kJ/306kcal
Tłuszcze 0,6g
Węglowodany 70,2g
Białko 4,9g
--------------------------------------------------------------------------------
Chcesz o coś zapytać? Pisz lub dzwoń:
e-mail: biuro@paleczkami.pl
telefon: +48 694 512 522
Będzie nam miło odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.
--------------------------------------------------------------------------------
Każdy z produktów spożywczych opatrzony jest przez producenta datą przydatności lub datą minimalnej trwałości, do której gwarantuje on najwyższą jakość oraz zdatność produktu do spożycia. Opakowania produktów o wysokiej trwałości mikrobiologicznej, jak np. sól mogą być oznaczone datą produkcji, bez podania DMT.