Darmowa dostawa od 100,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Poradnik sushi - Tempura

2019-10-01

pałeczkami.pl - poradnik ryż na sushi

Tempura

 

Tempura to jedna z najpopularniejszych potraw w Japonii, która do kraju Kwitnącej Wiśni przywędrowała aż z Portugalii w XVI wieku. To nic innego jak kawałki warzyw, owoców morza (lub czego dusza zapragnie) obtoczone w cieście i smażone na głębokim oleju. O tym, jak przygotować to danie dowiecie się z naszego przepisu.

Przygotowanie samej tempury jest na pierwszy rzut oka banalnie proste, do gotowej mieszanki mąk dodajemy wodę, mieszamy niedbale, maczamy kawałki warzyw lub owoców morza i wrzucamy na gorący olej. Lecz by wszystko udało się jak należy trzeba przestrzegać kilku żelaznych zasad. Oto one:

paleczkami.pl - krewetki w tempurze
  1. Woda do tempury musi być lodowata - czym niższa jej temperatura tym lepsza tempura.
  2. Ciasto na tempurę powinno mieć konsystencję nieco bardziej gęstą od ciasta naleśnikowego (lub jak kto woli śmietany kremówki). Mieszamy je szybko i niedbale, powstałe grudki są pożądane (wysmażą się). Gęstość gotowego ciasta zależy od tego, co będziemy smażyć. I tak:

    1. dla białych ryb, mięczaków czy warzyw stosujemy ciasto rzadkie - około 100g mąki na 120ml wody,
    2. dla owoców morza czy tłustych ryb stosujemy ciasto gęste - około 100g mąki na 70ml wody.

  3. W obu przypadkach proporcje mogą nieco się zmienić w zależności od tego, jakiej mieszanki do tempury będziemy używać. Ponadto smażone kawałki przed zanurzeniem w cieście powinny być dobrze osuszone. Można je również delikatnie obtoczyć w samej mące. Doskonały efekt daje też obtoczenie przed smażeniem potraw w panierce panko!
  4. Olej (najlepiej roślinny) powinien mieć temeraturę ok 180 st. C. Podgrzewamy go w woku lub stalowej patelni z grubym dnem, można również użyć frytownicy. Jak to sprawdzić? Wrzucamy do oleju odrobinę ciasta i obserwujemy - powinno zanurzyć się do połowy i wypłynąć, wówczas temperatura jest odpowiednia.
  5. Smażenie: Do gorącego oleju wrzucamy obtoczone kawałki małymi porcjami: po dwie, trzy sztuki by nie ochłodzić za bardzo oleju i smażymy do momentu aż ciasto stanie się chrupiące. By nie zmieszały się smaki smażonych składników przestrzegamy kolejności: najpierw warzywa, potem grzyby a na końcu ryby i owoce morza. Po usmażeniu odsączamy składniki z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Po chwili podajemy na stół i zjadamy od razu!

Smacznego!

paleczkami.pl - krewetki w tempurzeKrewetki w tempurze i panko.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel